wynajem

Wynajem rusztowania – czy lepszy od kupna? Jakie rusztowanie wybrać?

Trudno wyobrazić sobie prace na wysokościach bez rusztowania. Wykonana ze stali i aluminium tymczasowa konstukcja umożliwia działania nawet kilkadziesiąt metrów ponad ziemią. Znajduje zastosowanie podczas prac wykonywanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Mając w perspektywie budowę, remont, renowację lub modernizację obiektu budowlanego, trzeba podjąć decyzję o zakupie bądź wynajmie rusztowania, a ponadto wybrać typ konstrukcji. Które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla inwestora?

Jakie rodzaje rusztowań budowlanych są dostępne na rynku?

Rusztowanie dopasowywane jest do zakresu prac i specyfiki budynku, dlatego wyróżnia się kilka ich rodzajów. Najczęściej wykorzystywane jednak typy rusztowań to ramowe, warszawskie, modułowe i ruchome.

Rusztowanie ramowe (elewacyjne)

Znajduje zastosowanie przy pracach malarskich, tynkarskich, termomodernizacji, konserwacji budunków. Sprawdza się również przy naprawach dachów. To prosta konstrukcja zbudowana z płaskich ram, pomostów oraz poziomych i ukośnych stężeń, które odpowiadają za stabilność. Rusztowanie ustawiane jest wzdłuż ściany i najczęściej mocowane do budynku kotwami. Może osiągać duże wielkości, wykorzystuje się je do remontów bardzo wysokich obiektów, np. wielopiętrowych bloków i biurowców.

Rusztowanie warszawskie

Wykorzystywane jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Stosować je można jednak tylko do prac na stosunkowo niedużych wysokościach – maksymalnie 8 metrów. Złożone jest modułów – jednakowych ram (skonstruowanych ze stalowych rur), które są łączone ze sobą czopowo. Budowa rusztowania przebiega w szybkim tempie i nie wymaga użycia dodatkowych elementów spajających. Konstrukcja może mieć zainstalowane kółka pozwalające na przesuwanie przy ścianie obiektu.

Rusztowanie modułowe

To rusztowanie może być wzniesione na dużą wysokość i przybierać różne, skomplikowane formy. Stosowane jest przy pracach na obiektach o niestandardowym kształcie i w miejscach, w których przestrzeń do ustawienia konstrukcji jest ograniczona. Sprawdza się m.in. podczas konserwacji zabytków, przy remontach kościołów czy modernizacji obiektów przemysłowych. Wykorzystuje się je także do budowy scen koncertowych. Zbudowane jest ze stojaków oraz poprzecznic, a zaletą konstrukcji jest możliwość jej rozbudowy w dowolną stronę.

Rusztowanie ruchome

Ten typ rusztowania znajduje zastosowanie głównie przy drobnych pracach naprawczych i wykończeniowych miejsc odległych od siebie, ale położonych na podobnym poziomie. Może być użytkowane do prac na wysokościach do 14 metrów. Kółka przy pionowych ramach bocznych oraz lekkość wykonanej z aluminium konstrukcji pozwalają na jej swobodne przesuwanie.

Jak wybrać odpowiednie rusztowanie?

Wynajmując, czy też kupując, rusztowanie, trzeba mieć na uwadze wysokość, specyfikę budynku, charakter wykonywanych prac. Istotnym wyznacznikiem bezpieczeństwa jest udźwig podestu roboczego rusztowania. Przyjmuje się, że najbezpieczniejsze konstrukcje to te, których maksymalne obciążenie wynosi do 200 kg/m2. Wyliczyć także należy ilość potrzebnych elementów.

Jak wybrać odpowiednie rusztowanie?

Zakup rusztowania wiąże się z dużymi kosztami, na które składa się nie tylko cena samego sprzętu. Konstrukcja musi być gdzieś magazynowana, w związku z tym wymaga wynajmu lub posiadania na własność odpowiedniej przestrzeni. Konieczne jest poddawanie sprzętu konserwacji i serwisowaniu. Podejmując czynności na wysokościach, we własnym zakresie trzeba przewieść rusztowanie na teren prac, zorganizować montaż i rozbiórkę.

Dla osób prywatnych i firm realizujących jednorazowe przedsięwzięcia, nieporównywalnie bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zatem wynajem rusztowania. Pozwala uniknąć kosztów przechowywania sprzętu, kontroli stanu technicznego i napraw. Zamawiając usługę, płaci się jedną cenę, która obejmuje montaż, demontaż, a także transport. Zakup rusztowania może być natomiast dobrym wyborem dla firm, których działalność opiera się na budowie i remontach i stale, całorocznie realizują projekty.

Wynajem rusztowania – na jaki koszt się przygotować?

Cena wynajmu rusztowania uzależniona jest od kilku czynników. Są nimi rodzaj rusztowania, ilość potrzebnego sprzętu (liczona w m2) oraz czas trwania wynajmu (liczony zwykle w dobach). W cenie uwzględniane są koszty dostarczenia rusztowania, montażu oraz późniejszego demontażu i odbioru.