rusztowanie

Warunki atmosferyczne przy pracy na rusztowaniach.

Rusztowania ramowe są najczęściej montowane na zewnątrz budynków. Wiąże się to z ciągłym wystawieniem pracowników na kaprysy pogody. Upał, mróz, wiatr są wielokrotnie towarzyszami naszych prac. Czuwając nad bezpieczeństwem pracowników, bacznie obserwujemy pogodę za oknem. Przepisy jasno wskazują, jaka aura uniemożliwia montaż rusztowań. Opady deszczu, śniegu czy silny wiatr powodują, że prace nie mogą być realizowane.

Branżę budowlaną w Polsce charakteryzuje sezonowość – większość prac wykonywana jest od wiosny do jesieni. Monterzy rusztowań wystawieni są wtedy na wysokie temperatury powietrza, a pot zalewający oczy nie jest niczym przyjemnym. Jak można się obronić przed gorącem podczas montażu rusztowań? Duża ilość wypijanej wody, jasny kolor ubrań i unikanie pracy w samo południe bardzo pomagają znosić skwar.

Chociaż, jak wyżej wspomniano, dużo więcej pracy mamy w okresie letnim, to i okres zimowy nie jest całkowicie martwym sezonem. Montaże rusztowań wykonywane w tym czasie wiążą się oczywiście z niskimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza, ale nie to jest najgorsze. Kto był na dużej budowie w zimie, ten wie, jak ona o tej porze roku wygląda. Wszechobecne błoto i woda są bardzo dużym utrudnieniem w naszej pracy. Jak nosić elementy rusztowań, kiedy błoto nie pozwala na swobodne stawianie kroków? Duży problem stanowią również zatapiające się w błocie samochody. Załadowane rusztowaniem często mają problem z wjazdem oraz wyjazdem z budowy.

Zawód montera rusztowań nie jest łatwym kawałkiem chleba, jednak dobrze wykonana praca i zadowolenie klienta rekompensują wszystkie niedogodne warunki atmosferyczne.