rusztowanie stalowe

Rusztowania stalowe – cechy i zastosowanie

Rusztowania stalowe, choć obecnie często wypierane przez konstrukcje z aluminium, przy niektórych pracach pozostają niezastąpione. Nadal znajdują swoje miejsce ma placach budów, stosowane są do prac remontowych, wykończeniowych, termomodernizacyjnych, instalacyjnych. W przypadku jakich przedsięwzięć najlepiej się na nie zdecydować?

Zalety rusztowań stalowych

Rusztowania stalowe mają dużą nośność i mogą sięgać na wysokość, do jakiej nie jest możliwe wzniesienie rusztowania aluminiowego, tj. kilkudziesięciu metrów. Zapewniają dużą stabilność, dlatego są najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy pracach na zewnątrz podczas wietrznych dni.

Rusztowania stalowe cechuje odporność na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Stal należy do tanich materiałów, dzięki czemu cena zakupu, a także wynajmu rusztowania jest niższa niż cena rusztowania aluminiowego. Konstrukcja wielu modeli rusztowań stalowych jest prostsza, co również znajduje odzwierciedlenie w mniejszych kosztach.

Wady rusztowań stalowych

Ciężka konstrukcja rusztowania stanowi większe obciążenie dla samochodu w trakcie transportu oraz dla ludzi podczas przenoszenia i montażu niż rusztowanie aluminiowe. Stal jest metalem twardym, co sprawia, że elementy konstrukcyjne nie mogą być tak elastycznie formowane i dopasowywane do kształtu obiektu jak w rusztowaniu aluminiowym. Rusztowania wykonane ze stali są podatne na działanie czynników atmosferycznych i mogą korodować. Aby zapobiegać ich niszczeniu, konieczne jest zabezpieczanie powierzchni przez regularne malowanie lub nakładanie powłok antykorozyjnych. Pokryte korozją elementy stanowią zagrożenie dla osób przebywających na rusztowaniu, dlatego muszą zostać wykluczone z użytku. Producenci oraz firmy zajmujące się wynajmem oferują również rusztowania ze stali nierdzewnej, które nie ulegają korozji.

Gdzie stosuje się rusztowania stalowe?

Stabilność rusztowań ze stali sprawia, że są one najlepszym rozwiązaniem przy pracach  wykonywanych na wolnym powietrzu. Szczególnie podczas wiatru zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pracownikom budowlanym i osobom postronnym. Rusztowania stalowe ze względu na większy ciężar, a co za tym idzie ograniczoną mobilność i dłuższy czas montażu, stanowią dobry wybór przy długotrwałej realizacji prac w jednym miejscu. Mogą zostać bezpiecznie rozbudowane do niemal nieograniczonej wysokości. Wykorzystywane są do budów, wykończeń, modernizacji i remontów bardzo wysokich, wielokondygnacyjnych inwestycji. Sprawdzają się podczas prac instalacyjnych.

Wykonane ze stali rusztowanie warszawskie nie zawodzi  przy pracach na niewielkich obiektach. Jako modułowa, łatwa w montażu konstrukcja o ograniczonej wysokości sprawdza się, podobnie jak rusztowania aluminiowe, m.in. przy budowach,  malowaniu, tynkowaniu, ocieplaniu niskich budynków, w tym domów jednorodzinnych. Znajduje także zastosowanie wewnątrz pomieszczeń.