rusztowanie aluminiowe

Rusztowania aluminiowe – jakie są ich zalety i zastosowanie?

Ze względu na właściwości surowca rusztowania aluminiowe mają wiele zalet. Cieszą się dużą popularnością wśród firm, osób prywatnych przeprowadzających jednorazowe działania i nie tylko. Mogą być wykorzystywane niemal do każdego rodzaju prac w różnych warunkach. Mimo licznych cech, które przemawiają na ich korzyść, montowanie rusztowań aluminiowych przy pewnych obiektach nie jest jednak możliwe.

Zalety rusztowań aluminiowych

Rusztowania wykonane z aluminium są lekkie, więc ich przenoszenie, transport, montaż i demontaż są mniej uciążliwe niż w przypadku rusztowań stalowych. Aluminium nie ulega procesowi korozji, rusztowania z tego materiału cechuje odporność na wilgoć i warunki pogodowe. Nie wymagają konserwacji, a ich powierzchnia może być poddawana obróbce – lakierowaniu i anodowaniu. Rusztowania aluminiowe są niepalne oraz niepodatne na działanie czynników środowiskowych. Dzięki tej właściwości mogą być wykorzystywane w miejscach, w których występują czynniki szkodliwe, jak zakłady chemiczne. Rusztowania te powstają z modułów, przez co są łatwe do złożenia, montaż nie wymaga wykorzystania narzędzi. Rolki w konstrukcjach jezdnych umożliwiają sprawne przesuwanie rusztowania pomiędzy kolejnymi miejscami wykonywania prac, a stopy hamulcowe stabilizują konstrukcję, czyniąc ją bezpieczną dla pracowników i osób znajdujących się w pobliżu.

Budowa rusztowań aluminiowych

Rusztowania aluminiowe mają budowę modułową. Ilość modułów może być dowolnie dobrana w rozmiarach nieprzekraczających podanych przez producenta. Główne elementy konstrukcyjne to aluminiowe ramy pionowe oraz pomosty robocze wykonane z drewna, kraty aluminiowej lub wielowarstwowej płyty. Inne części rusztowania to barierki, burty przypodłogowe, szczeble. Elementy łączone są za pomocą zacisków wzmocnionych stężeniami oraz stabilizatorami. Aluminium jest surowcem plastycznym, co sprawia, że może być poddawane obróbce i łączone metodą spawania oraz nitowania.

Zastosowanie rusztowań aluminiowych

Rusztowania aluminiowe to konstrukcje o bardzo szerokim zastosowaniu. Są wykorzystane do różnego typu prac: remontowych, renowacyjnych, budowlanych, wykończeniowych i montażowych. Nadają się do montażu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Ustawiane są przy prywatnych domach, budynkach wielorodzinnych, halach magazynowych, obiektach przemysłowych i sportowych. Sprawdzają się w branży eventowej przy budowie scen, estrad, przygotowywaniu scenografii. Rusztowania aluminiowe jezdne przy drobnych naprawach, malowaniu, tynkowaniu czy myciu okien stanowią alternatywę dla mniej stabilnej i bezpiecznej drabiny.

Ograniczenia rusztowań aluminiowych

Obok wielu zalet rusztowań aluminiowych można wymienić również ich pewne wady. Surowiec, z którego są zbudowane, jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu. Nie mogą w związku z tym być używane do prac przy instalacjach elektrycznych.

Aluminiowe konstrukcje mogą osiągać wysokość tylko kilkunastu metrów, dlatego używane są do prac na relatywnie niskich obiektach. Przy budowach wysokich wielokondygnacyjnych bloków, gmachów, biurowców i innych pracach realizowanych na takich budynkach zastosowanie znajdują rusztowania stalowe.